USG Doppler
TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Metoda ta jest odmianą badania ultrasonograficznego opartą o tzw. zjawisko Dopplera. Zjawisko to polega na zmianie częstotliwości odbitej fali akustycznej od ruchomej przeszkody. Zbliżanie się przeszkody do źródła fali powoduje wzrost częstotliwości, a oddalanie – zmniejszenie częstotliwości odbitej fali. Różnica tych częstotliwości zwana jest przesunięciem dopplerowskim. Zjawisko to zostało wykorzystane w budowie specjalnych aparatów ultradźwiękowych, które umożliwiają ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Ultradźwięki odbite od poruszającej się masy krwinkowej powracają do sondy z inną niż wyjściowa częstotliwością. R& oacute;żnica tych częstotliwości jest podstawą uzyskiwania obrazów dopplerowskich. Zmiana prędkości przepływu krwi rejestrowana jest w postaci fali ciągłej, fali pulsacyjnej lub prezentacji kolorowej.
CZEMU SŁUŻY BADANIE
W ultrasonografii dopplerowskiej można ustalić, czy widoczna struktura anatomiczna jest naczyniem krwionośnym, czy istnieje w niej ruch krwi i jaki ma charakter – korkowy, laminarny czy burzliwy, jaki jest kierunek przepływu krwi. Można też tą metodą ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- Zaburzenie krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych.
- Objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.
- Stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe.
- Tętniaki aorty i naczyń brzusznych.
- Ocena stanu krążenia narząd& oacute;w przeszczepionych.
- Różnicowanie charaktery guzów jajnika.
- Ocena serca
ZALETY BADANIA
- badanie bezinwazyjne
- badanie bezbolesne
- nie wymaga wcześniejszego przygotowania
- nie ma ograniczeń wiekowych
- można wielokrotnie powtarzać badanie
- nie wymaga znieczulenia
OPIS BADANIA
Nakładany jest chłodny żel na skórę (na badaną część ciała). Żel ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i przesuwanie głowicy ultrasonografu. Głowica jest przykładana i wodzona na powierzchni badanej części ciała. Obserwując obraz na ekranie monitora uzyskujemy efekt badania. Czynnikiem wyróżniającym badanie Dopplera od zwykłego badania USG jest towarzyszący mu efekt dźwiękowy – szum krwi przepływającej przez naczynia.
BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Bardzo często wcześniej wykonane jest tradycyjne badanie ultrasonograficzne.
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.