Ortopeda
W naszej przychodni w ramach poradni ortopedycznej przyjmują lekarze: lek. Przemysław Ceglarz, lek. Jacek Lipiński
lek. Ceglarz Przemysław – choroby kończyny dolnej
W zakres świadczonych usług wchodzi:
- konsultacja lekarska
- USG stawu
- iniekcje
- podanie osocza bogatopłytkowego PRP (prywatnie)
- kwalifikacja do zabiegu artroskopii kolana.
Dostępne są zarówno wizyty w ramach NFZ jak i prywatne.
lek. Lipiński Jacek – ogólna ortopedia
W zakres świadczonych usług wchodzi:
- konsultacja lekarska
- USG stawu
- iniekcje
- podanie osocza bogatopłytkowego (PRP)
- kwalifikacja do zabiegu kanału cieśni nadgarstka
Dostępne są zarówno wizyty w ramach NFZ jak i prywatne.
Godziny przyjęć lekarzy oraz wolne terminy dostępne w zakładce rejestracja on-line.
Dostępne są zarówno wizyty na NFZ jak i prywatnie
Nowy paragraf
Pacjentów pierwszorazowych prosimy o zgłoszenie się do rejestracji 15 minut przed wizytą w celu wykonania spirometrii.
- Nowy tytuł
Godziny przyjęć lekarza oraz wolne terminy dostępne są w zakładce Rejestracja On-line
Nowy paragraf
Przed tym badaniem
Pobierz i wypełnij:
Sposób przygotowania do badania:
Pacjent powinien zgłosić się na badanie z dobrze wypełnionym pęcherzem ponieważ badanie rozpoczyna się od pomiaru strumienia moczu podczas swobodnej mikcji. Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy doprowadzić do wypróżnienia (badanie wykonuje się zwykle rano). W tym celu można kilka godzin wcześniej zastosować łagodne środki przeczyszczające lub jeśli to konieczne – lewatywę. Obecność zalegającego w odbytnicy stolca może bowiem uniemożliwić prawidłowe pomiary ciśnienia śródbrzusznego. Badania nie wykonuje się u osób z aktualnie istniejącą infekcją układu moczowego, dlatego w tygodniu poprzedzającym diagnostykę urodynamiczną pacjent powinien wykonać ogólne badanie moczu wykluczjące infekcję dróg moczowych.
Na badanie urodynamiczne należy przyjść:
1. Z pełnym pęcherzem moczowym.
2. Wypróżnionym rano w dniu badania.
3. Zakaz spożywania płynów moczopędnych takich jak kawa, herbata? itp.
4. Można pić wodę mineralną.
5. Aktualny wynik badania ogólnego moczu to proszę zabrać ze sobą.
OPIS BADANIA
Badanie rozpoczyna się od pomiaru przepływu moczu. W tym celu pacjentowi poleca się oddać mocz do kalibrowanego naczynia, badający mierzy jednocześnie czas trwania mikcji. Następnie pacjentowi poleca się przyjąć pozycję na wznak z lekko rozchylonymi nogami (zwykle na fotelu urologiczno-ginekologicznym). Pacjent jest rozebrany do połowy (dolna połowa ciała). Badający podaje środek znieczulający miejscowo w postaci żelu. Następnie poprzez cewkę moczową zakłada pacjentowi cewnik do pęcherza moczowego (podobnie jak w cystoureterografii mikcyjnej, ryc. 3-4) i dokonuje pomiaru objętości wypływającego moczu. Jest to objętość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji. (Niekiedy badanie wykonuje się poprzez wprowadzony drogą nakłucia nadłonowego specjalny cewnik, zwany cystofixem). Drugi, podobny cewnik badający zakłada pacjentowi do odbytnicy. Obydwa cewniki łączy się odpowiednimi przewodami z przetwornikami ciśnienia, co umożliwia śledzenie profilu zmian ciśnienia w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz pośrednio ocenę siły skurczu mięśnia wypieracza pęcherza. Czynność mięśni zwieraczy cewki moczowej ocenia się poprzez wykonywanie jednocześnie badania elektromiograficznego za pomocą wprowadzonej do odbytu pacjenta elektrody gąbkowej. Pierwsza faza badania urodynamicznego, zwana cystometrią, polega na powolnym wypełnianiu pęcherza moczowego roztworem wodnym 0,9% chlorku sodu poprzez założony cewnik, aż do momentu odczuwania przez pacjenta uczucia parcia na mocz. Druga faza badania (analiza ciśnienia – przepływu) polega na ocenie profilu zmian ciśnień i pomiaru strumienia moczu po zejściu pacjenta z fotela urologiczno-ginekologicznego. W czasie całego badania prowadzi się rejestrację ciśnień oraz zapis elektromiograficzny (zmian czynności elektrycznej badanych mięśni) na taśmie papierowej, co umożliwia szczegółową analizę danych. Po zakończeniu pomiarów badający kolejno usuwa pacjentowi założone uprzednio cewniki i elektrodę. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, zawsze z dołączonymi wydrukami (zapisy zmian mierzonych ciśnień i zmian elektromiograficznych).ykonać co roku od 35. roku życia.
Badanie każdorazowo powinno być uzupełnione badaniem lekarskim i badaniem ultrasonograficznym.
CZAS
Badanie trwa zwykle od 30 do 40 minut
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem:
- Wszelkie dolegliwości związane z układem moczowym (zwłaszcza pojawiające się podczas mikcji);
- Aktualnie przyjmowane leki.
W czasie badania:
- Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból).
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń. Niekiedy lekarz prowadzący może zalecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku celem zapobieżenia infekcji dróg moczowych.
MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Niekiedy może wystąpić infekcja dolnych dróg moczowych. Wyjątkowo rzadko może dojść do uszkodzenia cewki moczowej lub perforacji (przedziurawienia) pęcherza moczowego.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych.